انجمن های پرتال علمی دانشجویان ایران
بازگشت   انجمن های پرتال علمی دانشجویان ایران > رشته هاي پزشكي > روانشناسي

پاسخ
قدیمی 01-23-2010, 08:38 AM   #1
F-M
کاربر نیمه فعال
 
تاریخ عضویت: Jun 2009
نوشته ها: 154
تشکرها: 343
دفعات تشکر شده در 155 پست: 516
پیش فرض اختلالات خواب


مقدمه:اختلالات خواب در جوانان بازگو کننده ی پدیده ی بسیار شایع است که در اشکال شدید می تواند با عملکرد وزندگی روزمره ی بیمار و خانواده ی بیمار تداخل پیدا کند.

تحقیقات اخیر در این زمینه باعث ایجاد زمینه ای برای بررسی مشکلات مربوط به خواب در کودکان شدند که البته هنوز بررسی های بیشتری برای گسترش روشهای تشخیصی و درمانی مربوط به اختلالات خواب در کودکان مورد نیاز است.

نتیجه مشکلات خواب درمان نشده ممکن است شامل اختلالات عاطفی رفتاری وادراکی شود .

شدت عواقب آن به طور معکوس با توانایی کلی کودک برای تطبیق وکامل نسبت دارد.با این همه تنظیم خواب بخش اساسی سلامت جوانان به شمار می رود. میزان های ارتقاء یافته مشکلات مربوط به خواب شایع در میان کودکان و بالغین مبتلا به اختلالات روان پزشکی عصبی تکاملی به چشم می خورد.

برای مثال زمانی که یک کودک با تشدید عود کننده ی افسردگی مواجه است مشکلات مربوط به خواب اغلب همزمان افزایش می یابد از طرف دیگر اختلال در خواب وخواب ناکافی خود به تنهایی می تواند اختلالات رفتاری،عاطفی وادراکی را به دنبال داشته باشد. از نظر نوروبیولوژیکی سیستمهای تلفیقی بسیار مرتبطی مسئول تنظیم هوشیاری و دوره ی آن می باشند. این مقاله بر شایع ترین مشکلات مربوط به خواب میان جوانانی که نوعاً مشخصاً مبتلا به یک نوع خاص از اختلال هستند متمرکز است. ترسهای شبانه،کابوسهاوقطع تنفس در خواب به دلیل عنوان شدن در مقالات دیگر تنها به شکل گذرا در این مقاله بررسی می شود .اختلالات مربوط به کودکی در سه گروه زیر طبقه بندی می شود:دیسآمنیا، پاراسامینا واختلالات روان پزشکی. بالغین معتاد به مواد مختلف بخش قابل توجهی ا از جمعیت جوانان مبتلا به اختلالات خواب را تشکیل می دهند.

بیماران مبتلا به دیس آمنیا در شروع یا ادامه پیدا کردن خواب ویا با خواب آلودگی بیش از حد درطول روز درگیر هستند.

مراجعه مربوطه دیسآمنیا را به شکل یک اختلال اولیه در کمیت ویا مدت زمان خواب تعریف می کنند. عقیده بر این است که این اختلالات نتیجه ناهنجاری های سیستم عصبی مرکزی است که منجر به تغییر در فرآیند خواب می شود.

پاراسامینا منجر به برهم خوردن سطح موجود خواب فرد می شود. بیدار شدن ناقص و تحمل شرایط عبور از خواب به بیداری این دسته را تعریف می کند. تعریف جایگزین این پدیده ها رفتار غیر عادی یا رخدادهای فیزیولوژی را توصیف می کند که در طی خواب رخ می دهد و مربوط به مراحل اختصاصی خواب یا عبور از مرحله ی خواب به بیداری می باشد.

بی خوابی یا خواب آلودگی بیش از حد به رغم تحمیل خواب در پاراسمینا غیر معمول است. چندین نشانه از دیس امنیا به شکلی که در بالا ذکر شد وجود دارد. بیشتر موارد پاراسمینا به شکل دیگری بر سلامت جوانان اثر گذاشته و عموماً در دوره ی بلوغ از بین می روند. این اختلالات عموماً به عنوان پدیده ی تکاملی گذرا وناپیدار بررسی می شوند. اگر چه کودکان مبتلا به پاراسمینا اخیراً میزانهای بالاتری از تاخیر شروع در خواب بیدار ماندنهای شبانه بیدار ماندن در بستر و کاهش دوره ی خواب در مقایسه با جمعیت اصلی را نشان می دهند.

اختلالات خواب پزشکی روان پزشکی شرایط عصبی روان پزشکی را تشکیل می دهند که معمولاً شامل اختلالات خواب می باشند . اختلال ها هایپراکتیویتی همراه با کم شدن دقت ADHD ، بیماری مربوط به بازگشت کاستروفاژیا GERD ، اختلال گسترده رشد PDD ، خستگی ذهنی یا MR نشانگان داون ، سندرم

Prader willi ، بیماری تورت ، آسم شبانه اختلالات افسردگی ، اختلالات مربوط به اضطراب ، مانیا ، اختلالات عصبی عضلانی ، حمله های شبابنه نشانگان Kleine-levine . نشانگان خستگی وضعف شدید ،

سردردها و نابینایی مربوط به اختلالات مربوط با خواب به عنوان اختلالات مربوط به خواب پزشکی روان پزشکی این گروه به شمار می رورد .


پاتوفیزیولوژی


دیسامنیا :

هایپر سامنیای اولیه :

جوانان مبتلا به هایپر سومنیای اولیه بازده خواب ، چرخه خواب وبیداری و ساختار خواب طبیعی دارند. بیماران مبتلا به هایپر سومنیای اولیه با الگو خواب متغیری بجز نیاز به خواب بیشتر مشخص می شود این حالت ممکن است یک الگو همیشگی باشد .

علت قابل ذکر دیگری برای خواب آلودگی بیش از حدی که حداقل 4 هفته طول بکشد وجود ندارد.

اینسامینای اولیه یا بدون علت مشخص:

بیماری زایی هایپر سومنیا به درستی تعریف نشده است. بیماران مبتلا به اینسومینای اولیه یا بدون علت مشخص ممکن است مبتلا به یک ناتوانایی همیشگی برای شروع و ادامه دادن خواب با پیامد های مرتبط آن را تجربه کنند.

استنباط نادرست از سطح خواب:

جوانان مبتلا به این عارضه ممکن است از نظر پلی سومینوگرافی وضعیت طبیعی داشته باشند. آسیب مربوط به این عارضه در ارتباط با دست کم گرفتن یا تفسیر نادرست مدت خواب کودک است. که منجر به درک نادرست بیمار از داشتن یک خواب ناکافی می شود.

اینومنیای روانی- فیزیولوژیک :


این اختلال مربوط به عوامل استراس زای فیزیولوژیک که با شیوع فرآیند خواب یا ادامه پیدا کردن آن تداخل می کند.نارکلپسی ( narcolepsy ) :مکانیزم های خواب درجنبش سریع چشم یاREM در جوانان با وجود نارکلپسی از تنظیم خارج می شود. اما شواهد حاکی از آن هستند که دو نوع جداگانه از حرکت غیر سریع چشم یاNREM واختلالات مربوط به چرخه شبانه روزی خواب وجود دارند.

پدیده خواب مربوط به REM به سطح بیداری مربوط می شود. حملات خواب، کاتاپلکسیcataplexy یا از بین رفتن غیر منتظره تونوسمته ایی که با احساسات سریع می شود، هیپنوگگیک hypnagogic و هیپنو پمپیک hypnopompic و توهمات مربوط به آن که در رویاهای مربوط به زمان قبل از شروع زمان خواب یا در حین بیدار شدن تجربه می شود،خصوصیات تشخیص نارکلپسی به شمار می روند.

خواب آلودگی بیش ازحد در طول روز منجر به حملات نا خواسته و غیر قابل مقابله خواب آلودگی

می شود. نقش نوروپپتید هیپوکریتین و آنتی ژنهای گلبولهای سفید انسانی به عنوان یک واکنش نوروایمیون ژنتیکی در تحقیقات اخیری که روی این موضوع انجام شده در نظر گرفته می شود . نارکلپسی با الگوی چند گانه ی رشد و نمودار اغلب موارد انسانی همخوانی دارد .نشانگان قطع تنفسی انسدادی در خواب:پاتوفیزیولوژی (OSAS ) کمتر شناخته شده است . تغییرات موجود در آلوئل های تهویه ای و

اکسیژن دهی معمولاً به چشم می خورد،(OSAS) باهایپرتروفی آد نوتونسیلار(adenotonsillar ) همراه است، با این همه اغلب جوانان مبتلا به این حالت معمولاً ( OSAS) را تجربه نمی کنند.

اختلال در اعصاب ، مسیرهای هوایی فوقانی در شروع (OSAS ) ممکن است نقشش داشته باشند .

حرکت دوره ای عضلات یا در خواب یا (PLMS ) : البته این حالت بیشتر در NREM مرحله I و II خواب مشهورترند .

(PLMS ) قویاً با ADHD و نشانگان پاهای بی قرار یا (RLS ) در جمعیت کودکان مرتبط است .

در پاسخ به عوامل دوپامنیرژیک و در ارتباط با (ADHD ) پیشنهاد می شود که (PLSM ) ممکن است یک اختلال دوپامنیرژیک باشد.

حرکات مشخص ممکن است ، در درک بهتر پاتولولژی (PLMS ) مفید باشد . فلکسیون مکرر انتهاهای پایین تنه به صورت معمول تر یا انتهاهای اندام های فوقانی با (PLMS ) 5/0 - 5 ثانیه ای در فواصل زمانی 5 تا 90 ثانیه رخ می دهند .

تکان های مکرر به بیدار شدن مکرر و Somnlence ( نوعی بی خوابی ) روزانه یا اینسومنیا

(insomnia ) می باشند.

جمعیت کودکان مبتلا به (PLMS ) اغلب بی توجهی ، بیش فعالی و ناپایداری و متغییر بودن خلق و خونی مربوط به اختلالات خواب را تجربه می کنند .

(PLMS ) می تواند بدون ( RLS ) رخ می دهد .

RLS :


پاسخ به عوامل دوپا منیرژیک و در ارتباط با (ADHD ) است که (RLS ) به صورت یک اختلال دوپامنیرژیک تعریف می شود.

ناراحتی در ناحیه پاها در بیماران مبتلا به (RLS ) در ارتباط با میل شدید به حرکت دادن پاهاست و حتی ممکن است این میل شدید با حرکت دادن پا موقتاً بهبود یابد تا نهایتا یک پاتوفیزولوژی مشابه آ آکاتیزیا(akathisia ) را از خود نشان بدهند.

اغلب بیماران مبتلا به ( RLS ) به (PLMS ) هم مبتلا هستند.

جمعیت کودکان مبتلا به (RLS ) اغلب بی توجهی ، بیش فعالی و متغیر بودن خلق وخو را که مربوط به اختلال در خواب است تجربه می کنند.اختلالات مربوط به کم بودن جای خواب:


این یک مدل تبادلی میان کودک و والدین است که از نظر بیوفیزیولوژیک بسیار متغیر بوده و بر

واکنش های متقابل تاثیر می گذارد . این یک اختلال ساده که ایجاد محدودیت بکند نمی باشد، اما آسیب های پیچیده تری ایجاد کرده و نهایتاً باعث یک پاتوفیزیولوژی می شود. کودکان که از اختلال خواب مربوط به محدود بودن مکان رنج می برند در زمان مناسب از به بستر رفتن برای خواب اجتناب

می کنند.

اختلال خواب مربوط به محدود بودن جا ممکن است مربوط به یک پاتوفیزیولوژی نهفته مانند مواردی که در (ADHD) و دیگر اختلالات مربوط به رشد عصبی مشاهده شد باشند و یا ممکن است مرتبط با یک موضوع رفتاری – پزشکی به حساب بیایند.


سندرم خواب ناکافی:

این وضعیت از محرومیت مزمن خواب بدون یک فرآیند بیماری واقعی می باشد،جوانان مبتلا به نشانگان خواب ناکافی ممکن است در طی بلوغ وجوانی نیازی افزوده برای خواب طولانی مدت احساس بکنند،نشانگان خواب ناکافی همچنین ممکن است توانایی جبرانی ضعیفی را برای تعدیل خواب از دست رفته در پی داشته باشد وشامل نقص در هماهنگی کامل در رفتارهای مربوط به خواب وبیداری و انطباق با نیازهای محیطی مثل مدرسه را می شود.

بیماران مبتلا به نشانگان خواب ناکافی سعی می کسری خواب خود را در طی یک هفته یا بیشتر خوابیدن در آخر هفته جبران کند. آنها قادر به ،به دست آوردن یک تعادل کافی خواب نمی باشند، چرا که مدرسه، فوق برنامه ها،نیازهای شغلی ودیگر نیازهای اجتماعی مانع از آن می شود.


اختلال خواب شبانه روزی:

یک ساعت خواب آونگی که درهسته سوپراکیا سماتیک (Suprachiasmatic) هیپوتالاهوس آنتریور ، بی خوابی یا فاز هوشیاری را تنظیم می کند.

ساعت شبانه روزی فاز های شبانه یا تناوب های چرخه خواب و بیداری را تشدید می کند.

یک چرخه خواب وبیداری بی وقفه انسان حدود 25 ساعت است . با این همه این چرخه توسط عوامل محیطی به 24 ساعت تغییر می یابد. خواب و فرآیند های مربوط به آن در فاز مقابل یا دورهایی در بیماران مبتلا به اختلال های شبانه روزی خواب می باشند.

خواب وفرآیند های مربوط به آن در بیماران مبتلا به اختلالات خواب 24 ساعته در فازها یا دوره های مخالف قرار دارند.اختلالات 24 ساعته خواب ممکن است قابلیت جبران کمبود خواب را از فرد بگیرد وباعث نقص در هماهنگی کامل رفتارهای مربوط به خواب وبیداری وانطباق با نیازهای محیطی مثل: مدرسه گردد. این اختلال خصوصاً در بالغین مبتلا به فاز به تاخیر افتاده خواب مشاهده می شود.

پاراسمینا :


پاراسمیناها پدیده های مرتبط با جوانی هستند که خواب طبیعی را مختل می کنند، این وقایع می توانند در طی مرحله گذر از خواب به بیداری،بیداری یا خواب REM رخ بدهد. مراحل خواب ودیگر تغییرات مرتبط با بیماری زایی می باشند.

راه رفتن در خواب :


راه رفتن در خواب به عنوان بیداری ناقص در طی مراحل 3 و4 امواج آهسته توصیف می شود. این حالت معمولاً در طی آغاز سومین مرحله از دوره ی خواب اتفاق می افتد.

دندان سایی:


دندان سایی به عنوان اختلال حرکتی استریوتایپ ویا اختلال ریتمیک در نظر گرفته می شود. این حالت در طی قسمتهای اولیه خواب بیشتر شایع بوده و ممکن است مرتبط با استرس ویا اظطراب ویا ناهنجاریهای مربوط به در آوردن دندان باشد.

دندان سایی به زمان خواب محدود نمی شود، ام ممکن است در زمانی که کودک بیدار است هم رخ دهد. اختلال در عملکرد گانگریای پایه به عنوان فرضیه علتی این بیماری بیان می شود.

کابوس:

به نظر می رسد کابوسها مرتبط عامل سبب شناختی مشابه ای به عنوان دیگر تجربه های مرتبط با اضطراب باشد، آنها در طی خواب REM رخ می دهند.

ترس در خواب:


ترس در خواب مرتبط با بیدار شدن خود به خود و جیغ کشیدن می باشد. آنها عموماً در طی اولین قسمت از 3 قسمت خواب در چرخه موج کوتاه خواب آشکار می شوند.

شب ادراری اولیه اولیه :

ناپایداری مثانه که در طی فرآیند پرشدن حد آستانه آن کاهش یافته یا غیر قابل جلوگیری در انقباض عضله باشدو ناپایداری ادراری ایجاد کند، منجر به نقص در اسفنکتر اولترال برای شل شدن هنگام تخلیه مثانه می شود. این خصوصیات مربوط به شب ادراری اولیه در کودکان است.کودکان مبتلا به شب ادراری اولیه ممکن است نسبت به هورمون آنتی دیورتیک در هنگام شب نسبتاً مقاوم باشند.عوامل ژنتیکی به شکل بارزی در شب ادراری اولیه بر طبق مطالعات موثق وقطعی با کروموزوم 8 مرتبطند. هیچ ارتباطی با مراحل خواب وجود ندارد.

اختلات حرکتی ریتمیک:

این اختلال مرتبط با سن رشد کودک است.صدای داخل سروتکان دادن سر شایع ترین علامت این بیماری هستند،اختلال حرکتی ریتمیک در طی شروع خواب ومرحل 1و2 خواب رخ می دهد( خواب سبک).

بیدار شدن با حالت گیجی:

در این حالت ممکن است، از مرحله 1و2 خواب بیدار شده، ترسیده باشد وگریه کند.تنها بیداری های خود به خودی محدود در مقابل درجات بالا مشاهده شده در ترسهای هنگام خواب رخ می دهد. بیدار شدن همراه با گیجی مرتبط با میزانهای بالاتر شروع به تاخیر افتاده خواب می باشد. بیدار شدن شب هنگام، کوتاه شدن مدت خواب وبیدار ماندن در بستر می باشد

شیوع:


در ایلات متحده:


مطالعات شیوع 20 تا 25 درصدی مشکلات مربوط به خواب رادر بین جوانان ذکر می کند. مشکلات زیرعموماً در کودکان 2 تا 15 ساله گزارش می شود:

- کابو با شیوع 30 درصدی در میان بالغین جوان شایع تر است.

- راه رفتن در خواب با حداقل بیش از 1 بار در 25 تا 30 درصد جوانان روی داده و بیش از همه در کودکان 3 تا 10 ساله ایجاد می شود.

- اینسمینا در 23 درصد جوانان روی می دهد.

- شب ادراری در 8 درصد کودکان 4 ساله تا 4 درصد کودکان 10 ساله متغییر است.

- دندان سایی در 10 درصد کودکان گزارش شده و ممکن است در افرادی با هر سن روی می دهد.

- ساییدن دندان و بهم فشردن آن در هنگام شب در 3 تا 5 درصد جوانان گزارش می شود.

- تکان دادن بدن و صدا در سر در هنگام خواب در5 درصد از جوانان روی می دهد و این حالت ممکن است در نوزادان 9 ماهه تا 12 ساله معمول باشد.

- OSAS) ) شایع ترین عامل ارجاع آزمایشگاهی درزمینه خواب بوده و به طور تقریبی در 2 درصد کودکان بروز می کند.

- نارکلپسی (0.1 تا 0.2 درصد) به دلیل علائم 4 گانه سنی که در این گروه سنی نامعلوم است ممکن است از حد واقعی کمتر تخمین زده شود.

- مقاومت به خواب در هنگام رفتن به بستر در کودکان مدرسه ای تا 15 درصد گزارش شده و معمولاً با اختلال خواب مربوط است.

مرگ و میر و ابتلا :

مشکلات، تاخیر خلق، کمبود توجه،رفتارهای ناراحت کننده، ضعف در مدرسه وضعف اجتماعی، اختلال خانوادگی، کم شدن اعتماد به نفس، افسردگی، اضطراب، اختلال ادراکی وبیش فعالی، تحریک پذیری واختلال در حافظه معمولاً در ارتباط با اختلالات خواب بوده و عموماً اثرات متقابل و دو جانبه ای تحمیل می کند.

( OSAS ) ممکن است منجر به، فشار بیش ازحد ریویی ، نقص سمت راست قلب، اختلال در رشد ، بشود.

مداخلات بالینی:

تاریخچه: اختلالات خواب به چهار دسته بزرگ طبقه بندی می شود. این گروهها شامل اختلالات اولیه خواب ، اختلالات خواب مرتبط با اختلالات ذهنی دیگر و اختلالات خواب مربوط به یک اختلال پزشکی کلی و اختلالات خواب مربوط به مصرف مواد می باشد.

اختلالات اولیه خواب به دو شاخه تقسیم بندی می شود: دیس امینا ( dyssomnia) ، که با ناهنجاری هایی در مقدار- کیفیت – یا زمان خواب مشخص می شود و پاراسمینا (Prassomnia ) که با رفتار غیر طبیعی و یا حالت های فیزیولوژیک که در ارتباط با مراحل خواب یا مرحله گذر از خواب یا بیداری می باشند رخ می دهد.قسمت های اصلی تاریخچه به شکل زیر هستند:

زمانیکه یک کودک یا بزرگسال را برای اختلال خواب ارزیابی می کنید، به یاد داشته باشید که به دست آوردن یک تاریخچه کامل خواب نمی تواند کاملاً تایید کننده باشد. یک تاریخجه از ساعت های خواب روزانه در حدود دو هفته می تواند با توجه به تغییرات شب به شب در روتل خواب اطلاعات مهمی را بازگو کند.

دفاتر ثبت روزانه خواب نیز همچنین در ردیابی بیماران در کنار مداخلات رفتاری و در پاسخ به درمان مفید هستند. معیارهای رده بندی برای به شکل کمیت نشان دادن خواب آلودگی ذهنی بیماران ارائه شدند.

معیار خواب آلودگی اپستاین (Epstein) و معیار خواب استان فورد (Stanford) از نمونه های این معیارهاست.

- تاریخچه موقت

- زمان شروع شکل

- عوامل مستعد کننده، تسریع کننده و تداوم بخش

- باز بینی فعالیت های قبل از خواب

- محیط خواب

- تاخیر در شروع خواب

- بیداری ، زمان، دوره، تعداد، رفتار هنگام بیداری و میزان ساده بودن بازگشت کودک به خواب

- تاریخچه خرخر کردن، راه رفتن در خواب، صحبت کردن در خواب، شب ادراری وبیدار ماندن در شب

- وضعیت قرار گرفتن در خواب

- کابوس ها و ترس های موقع خواب

- نشانه های حمله شامل: گازگرفتن زبان، جویدن، وجود خون بر روی لباس خواب وبی اختیاری مدفوع

- زمان بیدار شدن هنگام روز، حالت فلجی در خواب وسردرد های صبح زود

- کل زمان خواب

- خواب راجعه

- خواب آلودگی هنگام روز، خستگی و وضعیت شخص در مدرسه

- سوال در مورد افسردگی،اضطراب، نگرانیها، بیش فهالی وتحریک پذیری

- تعداد ودوره چرت زدن های روزانه

- اختلالات همزمان

- اعتیاد به مواد

- استفاده از کافئین- الکل- داروها( تجویز شده یا بدون نسخه پزشک) و داروهای گیاهی

- تاریخچه خانوادگی اختلالات خواب یا اختلالات متابولیک

- عادات خواب والدین

- تلاشهای انجام شده برای کنترل علائم

- اثر کلی اختلال خواب بر خانوادهدیس آمنیا


اینسومنیا اولیه:

اینسومنیا به عنوان علامت ذهنی کیفی و کمی ناکافی تعریف می شود. بیماران مبتلا به این حالت از سخت به خواب رفتن یا در خواب باقی نماندن گلایه می کنند. اینسومنیای مزمن ممکن است منجر به عدم تمرکز و کم شدن نیروی بدن بشود. دیگر علائم شامل حس کاهش یافته ی خوب بودن بطور کلی و کم شدن ثمر بخشی فرد است. برخی بیواران مبتلا به اینسومنیا حس می کنند که خوابشان قابل بازگشت نیست. درماندگی ناشی از قادر نبودن به شروع خواب ممکناست منجر به چرخه ی معیوب درماندگی و اینسومنیا شود.هایپر سومنیا اولیه:


بیماران مبتلابه به این حالت برغم خواب طولانی وخوب ( حدود 12 ساعت ) معمولاً نیازمند خوابهای کوتاه میان روز هستند و با این خوابهای کوتاه هم قادر به تجدید قوا نیستند.


نارکلپسی:

بیماران مبتلا به این عارضه ممکن است حالتهای زیر را تجربه کنند

1. خواب آلودگی بیش از حد روزانه همراه با حملات خواب غیر قابل تحمل

2. فلج هنگام خواب که در آن فرد بیدار شده ولی قادر به حرکت نیست

3. Cataplexy که ممکن است شروع آرامی داشته باشد ( مثل لرزیدن زانوها وگیجی) اما به دنبال رخدادهای عاطفی قوی امکان افتادن ناگهانی وجود دارد.

4. توهمات hypnagogic

5. احساس تجدید قوا پس ازیک حمله ی خوابOSAS :

کودکان مبتلا به OSAS تاریخچه ی مشخصی از خرخر بلند،وقفه های تنفسی، تنفس از راه دهان و خوابهای پرالتهاب داشته ودر هنگام شب تعریق زیادی خواهند داشت. خرخر کردن شایع ترین علامت بارز این بیماری است. بیش فعالی و نقص در رشد علایم معمول تر قطع تنفس احتمالی کودکی می باشد. علایم دیگر موجود درکودکان شامل خواب آلودگی بیش از حد روزهنگام ، سردرد های روزانه و تغیییرات رفتاری است.(بیش فعالی معکوس به این صورت است که کودک سعی میکند منزوی باشد.) این کودکان همچنین تغییراتی در خلق و خوی خود تجربه می کنند. همچنین ممکن است تغییراتی در وضعیت درسی ومشکلات قلبی این کودکان نیز وجود داشته باشد.نشانگان فاز تاخیری خواب(DSPS)

ازمیان اختلالات شبانه روزی ریتمی خواب DSPS معمول ترین است که شیوعی حدود 70% در بالغین دارد .این حالت با insomnia اولیه ، عدم قدرت باقی ماندن در حالت خواب یا مشکل بودن ادامه خواب ، و سخت بیدار شدن در طول روز مشخص می شود .پاراسمینا :کابوس:

کابوس های شبانه10 تا 5 درصد کودکان 2 تا 6 ساله را متاثر می کنند. کابوس ها عموماً در خواب REM

ومعمولاً در نیمه دوم خواب رخ می دهد. پس از دیدن کابوس، گودک هوشیار بوده و می تواند خیلی واضح جزئیات چیزهایی را که حس کرده و تصاویری که اورا ترسانده را توصیف کند. کابوس ها در طی دوره های اضطراب آور یا پس از وقایع ترسناک مثل فیلم های ترسناک شایع هستند. کابوس ها کاملاً درزمان صبح قابل یادآوری هستند. اگر کابوس ها شدید و مکرر باشد می تواند بر روی عملکرد صبح کودک تاثیر بگذارند. در اختلال استرس پس از حمله (PTSD) ، کابوس ها ممکن است همراه با تکرار صحنه های گذشته، کرختی و

بی حسی واجتناب کودک باشند.

ترس های شبا نه:

این شکل از اختلال خواب در 3 ساعت اول خواب رخ می دهد کودک بیدار نشده ولی آشفته به نظر می رسد.

بیدار شدن به صورت ناگهانی ،معمولاً به صورت سراسیمه و در حالت امواج آرام واب رو می دهد.ترس های شبانه همراه با عوامل فیزیکی مثل تاکمی پنه، تاکمی گارد و تعریق و جیغ کشیدن کودک می باشند. کودک موماً در این زمان قابل آرام کردن نیست. این زمان خاص پس از 3 تا 5 دقیقه خود به خود پایان یافته و کودک به سرعت به خواب می رود. معمولاًبه یاد آوردن جزئیات در این حالت معمول نیست . این نوع از اختلال ممکن است همراه با یک بیمار دیگر و یا در تب باشد.

اختلال راه رفتن در خواب (Somnambulism)

معمولاً بیدار کردن کسی که در خواب راه می رود مشکل بوده و در هنگام صبح چیزی به خاطر نمی آورد. رفتار و حرکاتی که در هنگام خوابگردی روی می دهند بسیار گوناگونند.

شب ادراری

در شب ادراری اولیه هیچ مدت خشک ماندن بستر برای بیش از 6 ماه وجود ندارد. درشب ادراری ثانویه ، عدد شب ادراری پس از یک دوره ی شش ماهه خشکی روی می دهد. این اختلال ممکن است همراه با شرمندگی و کم شدن اعتماد به نفس باشد.اختلالات خواب مرتبط با اختلالات پزشکی و روانپزشکی


بسیاری از اختلالات پزشکی و روانپزشکی ممکن است ازاختلال خواب حاصل شوند. پزشکان بایستی ابتدا وجود یک وضعیت پزشکی کلی را مشخص کنند. علاوه بر این پزشکان باید مشخص کنند که آیا اختلال خواب به طور علیتی و به شکل یک مکانیسم روانشناختی مرتبط با یک بیماری پزشکی هستند یا نه.

سر درد های به شکل فراوانتری در طی شب نسبت به روز رخ می دهند. سردردهای مرتبط با خواب عموماًبیمار را بیدار کرده و خواب را منقطع می کند.

- insomnia مرتبط با دیگر اختلالات ذهنی با گزارش سخت به خواب رفتن، بیدار شدن های پیاپی در طی شب و احساس به خواب نرفتن مجدد که حداقل یک ماه به طول می انجامد و با خستگی روز هنگام و اختلال در عملکرد روزانه است مشخص میشود.

- Hyper somnia: مرتبط با دیگر اختلالات ذهنی با گزارش هم طولانی خواب شبانه و هم حمله های روزانه ی خواب به مدتحداقل یک ماه مشخص می شود. در هر اختلال hypersomnia وinsomnia که با دیگر اختلالات ذهنی همراهند، نشانه های خواب ، ناراحتی های مشخص و ناکامی هایی را در عرصه های اجتماعی و شغلی و یا دیگر مکان های مهم همراه با نقش فرد به همراه دارند.

معیار های تشخیص برای اختلالات خوابی که به واسطه ی یک وضعیت پزشکی خاص ایجاد می شوند شامل موارد زیرند:

- اختلال چشمگیری در خواب که به قدری شدید است که توجه بالینی جداگانه ایی را می طلبد.

- مشاهده ایی از تاریخچه ، معاینه ی فیزیکی، یا یافته های آزمایشگاهی که اختلال خواب نتیجه مستقیم فیزیولوژیکییک وضعیت کلی پزشکی است.

- اختلالی که صلاح نیست با یک اختلال ذهنی دیگر توجیه شود( مثل اختلال تطابق ) که در آن عامل تنش زا یک بیماری پزشکی شدید است.

- اختلالی که اختصاصاً در طی بروز یک شوریدگی (هذ یان) روی نمی دهد.

- اختلالی که معیار های لازم را برای اختلالات مربوط به اختلال در تنفس یا Narcolepsy را برآورده نمیکند.

- اختلال خوابی که منجر به یک ناراحتی بارز بالینی شود و یا منجر به یک اختلال بارز در عرصه های اجتماعی ، کاری یا زیان های دیگر شود.

- اختلالات پزشکی زیر باعث منقطع شدن خواب شده و منجر به به خواب آلودگی شدید در هنگام روز می شوند که تمرکز و کارایی فرد را در هنگام روز به میزان زیادی مختل می کنند. در جمعیت کودکان ،حملات صرعی که در طی خواب رخ می دهند30% اختلالات حمله ایی را تشکیل می دهند. به نظر می رسد که صرع باعث ناقص شدن خواب شده و عملکرد روزانه فرد را مختل می کند.اختلال خواب همراه با اختلالات تکاملی CNS عموماً علت ناپیوستگی خواب و بیداری های پی در پی ، مشکلات مربوط به آغاز خواب و بیدار شدن های زود هنگام است. اختلالات فیزیکی مرتبط با نشانگان Down و نشانگان Prader- willi که باعث انسداد راه فوقانی تنفس می شود اغلب به OSAS میانجامد. افراد نابینا به خاطر فقدان سرنخی که به صورت پیوسته بتواند ساعت درونی خوابشان را در چرخه شبانه روزی 24 ساعته تنظیم کند، اختلالات چرخه ای را تجربه می کنند.نشانگان Klein-Levin
:


این نشانگان به مجموعه ایی از علایم که دوره هایخواب آلودگی شدید،پرخوری و عدم خویشتن داری در امور جنسی را شامل میشود اشاره دارد. اختلالات رفتاری مثل تحریک پذیری و گیجی با نشانگان Klein- Lerin مرتبطند. هذیان های گاه و بی گاه در این حالت گزارش شده اند. این نشانگان ( Klein- Lerin) در پسرها سه مرتبه شایع تر از دخترهاست. علایم آن همراه با بلوغ ظاهر می شوند. چه تدریجی و چه ناگهانی. شروع ایننشانگان در نیمی موارد با یک بیماری شبیه آنفلانزا و یا یک آسیب منجر به از دست رفتن هوشیاری همراه است.این نشانگان دوره ای دارد که در آن کاهش و عود مجدد به چشم می خورد. عود ها عموماًدر پی وقفه های هفتگی تا ماهانه ظاهر میشوند. نشانگان Klein-Levin عموماً در طی پایان دوره ی بلوغ یا اوایل بزرگسالی خود به خود بهبود می یابد.

نشانگان Dawn


هیپوتونی راههای هوایی به آپنه ی انسدادی می انجامد که مرتبط با چاقی ، سن و یا CHF نیست. آپنه ی مرکزی همچنین معمول است وبا نیمه اشباعی بارز ( اکسیژن) همراه است.

ADHD


بیش فعالی(hyperactivity) های ضد و نقیض در کودکان مبتلا به ADHD آنها را تحریک به بیدار ماندن میکند. تغییر های عاطفی هم ممکن است مشاهده شوند. کودکان مبتلا به ADHD نسبت به بالغین تمایل به بیدار شدن های کمتر و کوتاهتر دارند.این کودکان همچنین تمایل به داشتن hypopnea انسدادی همراه با حملات Apnea کامل کمتری دارند. کودکان مبتلا به ADHD گرایش شدیدی به خوابیدن در روز دارند. همچنین میزان های بالات از RLS و PLMS داشته و میزان های شیوع بالاتری را در بیماری همزمان OSAS تجربه می کنند.


نشانگان Tourette


حدوداً 50% کودکان مبتلا به نشانگان Tourette اختلالات خواب را تجربه می کنند. بیدار شدن های شبانه زمانی که پرش های عضلانی (Tic) در خواب هم ادامه پیدا میکنند افزایش یابند. این نشانگان همراه با نشانه های وسواسی – اجباری ، خصوصیتی که با اختلال دیر خوابیدن، خواب REM کاهش یافته، و دیر خوابیدن REM کاهش یافته مرتبط است مشاهده می شود. کودکان و بزرگسالان مبتلا به این اختلال حرکتی در خطر Parasomnia قرار دارند. بیماران مبتلا به نشانگان Tourette بروز بیشتری از شب ادراری را نشان میدهند.

نشانگان Rett


این نشانگان مرتبط با اختلال دیر خوابیدن طولانی است. خوابهای کوتاه و منقطع از عدم قدرت خواب ناشی میشوند.

نشانگانPrader-willi

چاقی، پرخوری، و تاخیر در رشد از معمول ترین خصوصیات ان بشمار می روند. چاقی می تواند منجر به قطع تنفس انسدادی در هنگام خواب شود. افزایش قطع تنفس ،کاهش سطح اشباع اکسیژن تا پایین ترین سطح و افزایش حداکثر سرعت قلب، کاهش واکنش تنفسی به hypercapnha در طی خواب NREM همگی ممکن است در بیماران مبتلا به نشانگان Prader-willi رخ دهند. زمان خواب و خواب با مج کوتاه در طی روز وشب افزایش می یابد.نشانگان مقاوت راه های فوقانی تنفس

این حالت می تواند به قطع شدن REM و خوابیدن زیاد در طول روز ( EDS) منجر شود.

- Hypersomnia دوره ی مربوط به قاعدگی: این یک اختلال خواب دوره ای دیگر می باشد که تنها پس از چند سال بعد از اولین قاعدگی توسط بیمار ذکر می شود. حمله ها عموماً یک تا دو هفته بعد از تخمک گذاری طول می کشند که با ناپدید شدن ناگهانی و عود مجدد در زمان قاعدگی بعدی همراهند.

- GERD مرتبط با خواب: این حالت با برگشت محتویات شکم به esophagus در حین خواب مشخص می شود.این حالت در بیماری که ازtheophylline به عنوان محرک تنفسی در مقابل Apnea در مراحل اولیه آسم استفاده می کنند دیده می شود.

- تشدید کابوسهای آسم های دوران کودکی: این حالت ممکن است معمول باشند و ممکن است به اختلال چشمگیری در خواب منتهی شوند.

- درماتیت Atopic: کودکان مبتلا به درماتیت Atopic گرایش به مشکل داشتن رو به گسترش در شروع خواب ، بیدار شدن از خواب در هنگام شب و کاهش دوره ی خواب دارند که این ها به دلیل خارش شدید و یا داروهایی مثل آنتی هیستامین و کورتیکواستروئیدهاست.

- بیماری مزمن: کودکان مبتلا به بیماری های مزمن مثل آرتریت ررماتوئید کودکان (JRA ) و کم خونی سلول های داسی شکل ممکن است مشکلاتی را در خواب تجربه کنند.

- Insomnia مرتبط با دیگراختلالات ذهنی بیشترین حالت تشخیص (35 تا 50%) در بین افرادی است که برای ارزیابی insomnia مزمن به مراکز پزشکی مراجعه می کنند. در کودکان جوان ، اضطراب ، استرس و ترومای غیر مرتبط با هم وجداگانه ممکن به بیداری شبانه ، کابوس ویا مقاومت در به بستر رفتن بیانجامد.

- بیماران مبتلا به اختلال افسردگی شدید و یا اختلال dysthymic اغلب از دیر به خواب یا بیدار ماندن یا بیدار شدن ناخواسته در صبح زود و یا بیدار شدن بدون قدرت به خواب رفتن مجدد شکایت دارند.Hypersomnia می تواند ویژه یک افسردگی باشد.خصوصاً یک افسردگی شدید با خصوصیات غیر طبیعی. کودکان و بالغین مبتلا به اختلال افسردگی شدید عموماً با اختلال خواب ذهنی کمتر و تغییرات polysomnographic محدودترنسبت به بزرگسالان با همان درجه از افسردگی رنج می برند.

- کودکان قبل از سن بلوغ مبتلا به افسردگی محتمل تر استinsomnia ( 75%) را نسبت به hypersomnia (25%) تجربه کنند.و بعد از بلوغ ، hypersomnia غالب می شود. Hypersomnia یک خصوصیات معمول اختلالات افسردگی در بزرگسالان و بالغین جوان بوده و insomnia معمولاً در بالغین مسن تر دیده میشود.

- افراد مبتلا به اختلال اضطراب عمومی اغلب از به خواب رفتن مشکل و بیدار شدن در نتیجه افکار هراس آور در نیمه های شب شکایت دارند. حملات Panic می تواند منجر به بیدار کردن بیمار شده و باعث insomnia شود. Insomnia به صورت آشکار اغلب در طی تشدید شیزوفرنی و دیگر اختلالات روانی دیده می شودولی اغلب نشانه ها آشکار نیست. دیگر اختلالات ذهنی ممکن است مرتبط با insomnia باشند شامل اختلالات تطبیقی ، اختلالات Somatoform و اختلالات شخصیتی هستند.

- اختلالات خواب مرتبط به مواد اغلب طی مسمومیت با موادی مثل الکل ، آمفتامین و مواد مشابه آن، کافئین، کوکائین، هروئین و ارامش بخش ها ، خواب آورها و یا ضد اضطراب ها ایجادمی شوند. اختلالات خواب مربوط به مواد همچنین زمانی که شخص از گروه مشابهی از مواد مصرفی خو دست میکشند مشاهده می شوند.معیار تشخیص برای اختلال خواب مرتبط با مواد شامل موارد زیر است :

- اختلال بارزی در خواب که به قدری شدید است که توجه بالینی جداگانه ای را طلب می کند.

- مشاهده ی تاریخچه بیمار، معاینه بالینی، یافته های آزمایشگاهی که یا 1- علایم به وجود آمده در طی یک ماه از مسمومیت یا دست کشیدن از مواد باشد و یا 2- استفاده از داروهایی که از نظر آسیب شناسی مرتبط با اختلال خواب هستند.

- اختلالی که صلاح نیست با یک اختلال خواب غیر مرتبط با مواد توجیه شود.


حالتی که اشاره شدممکن است شامل موارد زیر باشد:

- علایم مقدم بر شروع استفاده از مواد( یا داروها)

- علایمی که برای برای یک مدت قابل توجه باقی بمانند(مثلاً حدود یک ماه) و این علایم مربوط به ترک کامل و یا مسمومیت شدید باشند.

- علایمی که به طور مشخص بیش از حد مورد انتظار هستند ممکن است قادر به تخمین مقدار یا نوع مادهی مورد استفاده یا دوره استفاده و یا دیگر شواهدی حاکی از اختلال خواب مستقل و غیر وابسته به اختلال خواب باشند.

- اختلال به طور اختصاصی در دوره یک حمله اتقاق نمی افتد که بتوانیم آنرا به شکل یک هذیان (شوریدگی) تعریف کنیم.

- اختلالات خواب از نظر اجتماعی منجر به ناراحتی بارز بالینی میشوند که نهایتاً منجر به ناکار آمدی اجتماعی ، شغلی و یا دیگر مشکلاتی از این دست میگردند.اختلال خواب مرتبط با ا لکل

- اختلال خواب ایجاد شده توسط الکل عموماً به شکلinsomnia رخ می دهد. الکل که اغلب شروع خواب را ممکن میکند، می تواند به خواب REM کاهش یافته و اختلال خواب بیانجامد. مسمومیت شدید ابتدائاً مننجر به افزایش خواب آلودگی و کاهش هوشیاری به مدت 3 تا4 ساعت می شود.

- افزایش در مرحله 3 و 4 خواب NREM ویژگی اختصاصی این مرحله اولیه است. به دنبال این اثرات اولیه، بیداری خواب آشفته و اغلب رویاهای پر شورو نشاط و پر از هیجان در نیمه دوم شب در بیماران افزایش می یابد. علاوه بر این الکل میتواند منجر افزایش شمار حمله های قطع تنفسی در حین خواب شده و به قطع شدن خواب بیانجامد. با ادامه یافتن استفاده روزمره ریال الکل اثر آرامش بخش خود را برای چند ساعت بعد جایگزین شود.

- با قطع مصرف الکل ، ساختار خواب به شکل فاحشی مختل می شود. خواب گرایش به قطع شدن داشته و یا افزایش مقدار و شدت خوابREM جایگزین می شود. رئیاهای پرشور هیجان در این مرحله خواب همراه هستند.

آمفتامین و دیگر محرکها

در طی دوره مسمومیت شدید ،آمفتامین اختلال خوابی در ارتباط با تاخیر افزایش یافته خواب، کاهش سرعت کلی خواب، قطع شدن خواب، افزایش حرکات بدن و کاهش در خوابREM را ایجاد میکند. خواب های با موج آهسته گرایش به کاهش یافتن نشان می دهند. طی ترک استفاده از استفاده طولانی مدت آمفتامین hypersomnia با دوره خواب شبانه طولانی و خواب آلودگی شدید روز هنگام به شکل یک قاعده ظاهر می شوند.

اختلال خواب ایجاد شده توسط کافئین

این حالت با insomnia در طی مسمومیت و با hypersomnia و خواب آلودگی شدید ترک مشخص می شود.کافئین به عنوان یک عامل بیدار ماندن و قطع خواب شناخته می شود که ممکن است توسط آزمون Polysomnographic به عنوان عامل تاخیر طولانی خواب، بیدار شدن های متعدد و کاهش در خواب با موج آهسته اثبات شود.

کوکائین

استفاده از کوکائین به تاخیر طولانی خواب ، کاهش زمان کلی خواب و قطع شدن و منقطع شدن ساختار یکپارچه خواب در زمان مسمومیت بیانجامد. ترک مصرف کوکائین همراه با hypersomnia می باشد.

هروئین

استفاده کوتاه مدت از هروئین ایجاد خواب آلودگی و کاهش خواب REM را به دنبال دارد . insomnia و بیداری های متعدد با مصرف طولانی مدت ازظاهر می شوند. ترک هروئین عموماً ایجاد علایم کرده و پر کاری CNS را به دنبال دارد. اگرچه که برخی بیماران ممکن است hypersomnia را گزارش کنند.


داروهای خواب آور-آرام بخش

استفاده از این داروها افزایش در خواب آلودگی و یافته های polysomnographic از خوابREM کاهش یافته را به دنبال دارد. از طریق دیگر استفاد های طولانی مدت از این داروها منجر به ظاهر شدن علائم insomnia و مقاومت به داروها می شود. ترک داروهای خواب آور وآرامبخش و داروهای ضد اضطراب همراه با اضطراب و insomnia میباشد. ظاهرشدن علایم ترک به نیمه عمر این دارو ها بستگی دارد. ترک داروهای با نیمه عمر کم عموماً منجر به insomnia می شود. ترک داروهای با نیمه عمر بالا با علایم آرام بخشی زیاد در طی استفاده آنها همراهند .فیزیکی

معاینه کامل فیزیکی لازم بوده و بایستی بر علل و نتایج اختلالات مرتبط با خواب متمرکز باشد.

موارد مهمی که بابستی در یک آزمون فیزیکی جستجو شوند از این قرارند:

- سطح هوشیاری

- خصوصیات فیزیکی

- محیط( دور تا دور) سر بیمار

- وزن ونشانگرهای نقص در رشد

- خصوصیاتی که بیانگر ناهنجاری های مادرزادی هستند.

- اندازه فارکس خلقی

- علل فیزیکی انسداد راه هوایی مثل لوزه ی متسع شده و یا adenoid ها.

- چاقی، محیط گردن

- علایم سیستمیک ناکار آمدی قلب مثل چماقی شدن وسیانوز

- نشانه های راهنما در اثبات فعالیت حمله های بیماری

- اثر ضایعات دندان برروی زبان

- عدم کنترل ادرار

- تغییرات حسی پس از تشنجبررسی کامل پزشکی (Warkup)آزمون های دیگر

- مطالعات آزمایشگاهی مربوط به خواب در هنگام اجرا بسیار مفید هستند ولی بیشر مشکلات خواب درسنین کودکان نیازی به آزمون های آزمایشگاهی رسمی ندارند. بیشتر مشکلات خاب با درمان های رفتاری بهبود می یابند. یک تاریخچه کامل خواب همراه با آزمون های فیزیکی و یادداشتهای روزانه مدت زمان خواب می تواند پایه ای برای تشخیص صحیح را ایجاد کند. همچنین می تواند دریا ارجاع احتمالی به polysomnography هم مفید باشد. تظاهرات غیر عادی ، خرخر همراه با خواب آلودگی روز هنگام ، مشکلات عاطفی رفتاری، وقوع حمله های قطع تنفس وhypopneic ، احتمال وجود narcolepsy ، حرکات ناهنجار و اختلال گر در حین خواب، مشکلات مربوط به بی خوابی و یا خواب آلودگی روز هنگام می باشد که نشان دهنده نیاز به مطالعات خواب است.

- Polysomnography در هنگام شب وآزمون چند گانه تاخیر خواب ، در اغلب مطالعات مربوط به خواب به کار می روند. ظن بالینی به هر یک از اختلالات زیر بایستی به شکل فوری به مطالعات مربوط به خواب ارجاع شود.

- فعالیت های شبیه حمله ی مرتبط با خواب.

- بازگشت gastrophageal مرتبط با خواب.

- تنگی نفس شبانه و یا سرفه مداوم.

ADHD- و یا نشانگان Tourette که در ارتباط با خواب پریشان و ناآرام و عملکرد مختل شده روز هنگام می باشد.

RLs - و plms در این بیماران نسبتاً معمول هستند.

- رفتار های خوابREM راجعه.

- دندان سایی شدید.

- خرخر کردن و hypopnea و یا قطع تنفس

Somnolepsy- شدید و یا غیر قابل توجیه و یا روزهنگام

Narcolepsy- مشکوک

- آزمون های چند گانه تاخیر خواب به آشکار کردن غیر قابل توضیح خواب آلودگی بیش از حد روز هنگام و علایم Narcolepsy کمک می کنند.درماندرمان پزشکی


این قسمت ابتدائاً درمان های ادراکی رفتاری(CBT) را در درمان طیف گسترده ای از مشکلات رفتاری مربوط به خواب کودکان بازبینی و مرور می کند. روش های درمان می تواند با سطح رشد کودکان و جوانان منطبق شود. علاوه بر این نقش سلامت خواب را تمام مشکلات خواب در نظر می گیرد.

درمان های دارویی اختلالات خواب دچار فقدان داده های تجربی چشمگیر وبرجسته هستند.نبود داده هایی که بتواند درمان های دارویی را معتبر کند، در ابتدا استفاده خط و مشی های رفتاری و ادراکی را اغلب موارد توجیه می کند. به خاطر نبود مطالعات تجربی کافی ف داده های دارو درمانی در مورد اختلالات خواب محدود هستند.

- مشکلات مربوط به کمبود جا ،مقاومت در زمان خواب،و بیدار شدن های متعدد بیانگر مشکلات عمومی ای هستند که در عرصه پزشکی کودکان با آن مواجه می شویم. روش های رفتاری- شناختی عموماً از خط ومشی های ایمن و سر راست برای ارتقاء اثر بخشی نقش والدین و همچنین بهبود بخشیدن مشکلات فوق الذکر استفاده می کنند.

روش توسعه ( بسط)


این روش والدین را مجبور می کند کودکشان را در یک زمان معین به بستر قرار دهند و تا زمان بعدی در هنگام صبح به اعتراض کودک یا نوزاد توجه نکنند.

توسعه تصاعدی

بسیاری از والدین ممکن است روش فوق الذکر را یک روش ظالمانه و یا تحمیلی قلمداد کنند. بنابراین یک روش تصاعدی مرحله ای برای آن مورد استفاده قرار می گیرد.این روش ممکن است شامل تاخیرهای رو به پیشرفتی در پاسخ به امتناع یا اعتراض های کودک باشد و یا ممکن است شامل روش های خرسند کردن کودک در وقفه های رو به کاهش در مدت زمان بازرسی وضعیت وی باشد.روش های کنترل مثبت معمول


این روش ها شامل توسعه یک روال شبانه پایدار، لذت بخش و آرام کننده است که با انجام کارهای خرسند کننده کودک که البته هر بار زمان آن نصف می شود همراه است. این روش ها تنها در زمان اعتراض یا بدخلقی کودک انجام می شود. کودک پس از انجام این روش در بستر گذارده می شود.برنامه زمان بندی شده برای بیدار کردن کودک


والدین در این روش کودک را تقریباً 15 دقیقه قبل از زمانی که وی به طور معمول هنگام شب از خواب می پرد بیدار می کنند. این برنامه زمان بندی بعد از مدتی متوقف می شود.

شب ادراری

گرفتن تاریخچه و معاینه فیزیکی عموماً برای درک ناهنجاری های اورولوژیکی کافیست . آزمون معمول ژرفاسنجی، رسم مسیر رشد وقد، و فشار خون برای حذف تهیه علل شب ادراری به کار میروند. در مورد کودکان زیر شش سال
__________________

کاش اشکی قلب مان را بشکند با نگاه خسته ای ویران شویم
کاش وقتی شاپرک ها تشنه اند ما به جای ابرها گریان شویم
کاش وقتی آرزویی می کنیم از دل شفاف مان هم رد شود
مرغ آمین هم از آنجا بگذرد حرف های قلب مان را بشنود
F-M آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر زير از F-M براي اين پست مفيد تشکر کرده اند:
ehsan (01-25-2010), melina (01-23-2010)
قدیمی 11-03-2010, 01:08 AM   #2
manimmb
کاربر ثبت نام شده
 
تاریخ عضویت: Nov 2010
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 1
تشکرها: 0
دفعات تشکر شده در 1 پست: 2
پیش فرض پاسخ : اختلالات خواب

پست مفید بود تشکر
اما هر کدوم از این بیماری هایی که گفتید یه صفحه کامل توضییح داره و به نظر من شما میتونستید یه لینک جزئیات یا بیشتر در زیر هر کدام از این بیماری ها اضافه کنید و روشهای عمومی درمان به روز و مثلا تاپیکی برای بیمارانی که از همین مشکل رنج میبرند برای تبادل نظر یا داستان شروع یک یا چند بیمار تا به امروز را در تاپیک خود اضافه کرده .در ضمن من جستجوی گوگل نارکلپسی رو جستجو کردم 1 صفحه بیشتر نیومد البته به فارسی ولی وقتی به انگلیسی گشتم انقدر صفحه باز شد که همون صفحه اول راضیم کرد
لطفا یه خورده سلیقه به خرج بدید 4 تا عکس کم حجم مرتبط تو سایت بزارید باور کنید بد نمیشه
در کل خیلی تشکر
انتقاد باعث پیشرفته بازم ما از یه جا شروع کنیم بد نیست ا
manimmb آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر زير از manimmb براي اين پست مفيد تشکر کرده اند:
ehsan (11-03-2010), melina (11-03-2010)
قدیمی 11-03-2010, 09:20 PM   #3
ehsan
مــــديريت کل سایت
 
ehsan آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
محل سکونت: تهران-مجیدیه شمالی
نوشته ها: 443
تشکرها: 5,162
دفعات تشکر شده در 369 پست: 823
پیش فرض پاسخ : اختلالات خواب

نقل قول:
نوشته اصلی توسط manimmb نمایش پست ها
پست مفید بود تشکر
اما هر کدوم از این بیماری هایی که گفتید یه صفحه کامل توضییح داره و به نظر من شما میتونستید یه لینک جزئیات یا بیشتر در زیر هر کدام از این بیماری ها اضافه کنید و روشهای عمومی درمان به روز و مثلا تاپیکی برای بیمارانی که از همین مشکل رنج میبرند برای تبادل نظر یا داستان شروع یک یا چند بیمار تا به امروز را در تاپیک خود اضافه کرده .در ضمن من جستجوی گوگل نارکلپسی رو جستجو کردم 1 صفحه بیشتر نیومد البته به فارسی ولی وقتی به انگلیسی گشتم انقدر صفحه باز شد که همون صفحه اول راضیم کرد
لطفا یه خورده سلیقه به خرج بدید 4 تا عکس کم حجم مرتبط تو سایت بزارید باور کنید بد نمیشه
در کل خیلی تشکر
انتقاد باعث پیشرفته بازم ما از یه جا شروع کنیم بد نیست ا

با سلام و احترام خدمت شما کاربر گرامی

ضمن تشکر از توجه شما در حال حاضر انجمن های تخصصی این مجموعه سعی دارد تا از توان و پتانسیل دانشجوهای علاقه مند به تمامی رشته های دانشگاهی در جهت جمع آوری یک مرجع کامل از جهت مطالب و مقالات علمی که در رشته های دانشگاهی مورد نظر طبقه بندی شده است استقاده نماید.

این مجموعه در حال حاضر می تواند به شیوه ای که شما فرموردین و با توجه به سیاست های ما تعاملیست بین دانشجویان و این خود دانشجویان و علاقه مندان هستند که میتوانند در هرچه بهتر شدن این مجموعه کوشا باشند.

امید است با حضور شما و نیز توجه همه کاربران هر روز شاهد پربار شدن این مجموعه باشیم.
__________________

برای یک بار دور بودن از تو را تجربه کردم کاش میدانستی چقدر برایم سخت بود آن لحظه در این دنیا هیچی نمیخواستم جزء مرگ و الان که باز در کنارتم فقط و فقط هر ثانیه یک چیز در ذهنم می آید:


هستیم با هم
کنار هم همیشه تا ابد
حتی اون دنیا
ehsan آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
کاربران زير از ehsan براي اين پست مفيد تشکر کرده اند:
melina (11-03-2010)
پاسخ

برچسب ها
اختلال, خواب, روانشناسی


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code is فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
انتخاب سریع یک انجمناکنون ساعت 03:06 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.
Design & Support By BlogSkin
Powered by vBulletin Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.

 Language BY Farsivb Ver 3.0


تمامی حقوق محفوظ و استفاده از آن با ذکر منبع مجاز است.