انجمن های پرتال علمی دانشجویان ایران
بازگشت   انجمن های پرتال علمی دانشجویان ایران > رشته های هنر > هنرهای تجسمی > گالری عکس

پاسخ
قدیمی 05-29-2010, 12:01 PM   #11
Saleh
کاربر نیمه فعال

Saleh آواتار ها

تشکرها: 255
دفعات تشکر شده در 94 پست: 220
جدید مصاحبه با یه سنگنورد

بسم الله الرحمن الرحیم

من سنگ نورد هستم

در این شماره نیز یکی دیگر از دختران بهار میهمان ماست. «راحله الهویی»، دانش آموز هنرستان در رشته گرافیک و عضو تیم ملی جوانان کشور است. او ورزشکاری موفق است، آن هم در ورزش سنگنوردی. وی در مسابقات قهرمانی آسیا که برای اولین بار مسابقه سنگنوردی نوجوانان و جوانان برگزار کرد، توانست مدال نقره را برای کشورش به ارمغان بیاورد.
این ورزش شامل یک سری حرکات ریتمیک است که با تکنیک، استقامت و هماهنگی بین عضلات و اعصاب ترکیب شده است و یک سنگنورد باید مسیرهای مختلفی را از روی صخره ها و دیواره کوهها صعود کند. این کار می تواند هم در طبیعت و در دل کوه و هم در داخل سالن توسط دیواره ای مصنوعی صورت بگیرد. «راحله» معتقد است سنگنوردی ورزش هیجانی است که با آرامش ذهنی همراه است و یک ورزشکار ورزیده باید حتما اعتماد به نفس داشته و روی بدن و اعصاب خود کنترل دقیقی داشته باشد.

راحله خانم حتما می دانی که اول از همه

دلمان می خواهد بدانیم چرا به این ورزش روی آوردی؟
ـ از 14 سالگی ورزش می کردم آن هم والیبال و ژیمناستیک. آمادگی بدنی خوبی داشتم و به کوه می رفتم تا اینکه یک روز سنگنوردی را در آنجا دیدم و از این ورزش خوشم آمد، ولی چون اطلاعاتی در این رشته نداشتم، برادرم که در دانشگاه علوم پزشکی ایران بود توانست مرا به تربیت بدنی آن دانشگاه معرفی کند. سال 77 بود و در آنجا یک دیواره مصنوعی ساخته بودند. من به صورت آزاد، همراه دانشجویان زیر نظر خانم «زهرا نظری» که کوهنورد معروفی است و قله «پُماری» را که یکی از قلل مرتفع «اورست» است، فتح کرده، آموزش دیدم و بعد با کمک فدراسیون و به عضویت درآمدن در تیم ملی به تمریناتم ادامه دادم و تا به حال در پنج مسابقه شرکت کرده ام.

مسابقات سنگنوردی به چه صورتی و

در کجا انجام می شود؟
مسابقات در سه بخش «سرعت»، «مسیر دشوار» و «بولدرینگ» در سالن انجام می شود. در مسابقه «سرعت»، زمان خیلی مهم است و هر کدام از صعودکنندگان در زمان کمتری صعود کنند، نفر برتر هستند. مثلاً 13 متر را باید در 12 ثانیه بالا برویم.
در مسابقات «مسیر دشوار» طراحی به گونه ای است که یک سنگنورد باید از تکنیکها و حرکتهای مختلفی به همراه درجه سختیهای متفاوت یاری بگیرد. طراح مسیر هم کسی است که برای هر صعود مسیر خاصی را طراحی می کند. در این مسابقه زمان مطرح نیست بلکه حرکات درست مورد نظر است و مسابقه دهنده باید در زمان 6 تا 8 دقیقه این مسیر دشوار را پشت سر بگذارد.
«بولدرینگ» هم مسابقه مسیر کوتاه است. در ارتفاع 2 تا 5/2 متر، 8 تا 12 حرکت مختلف طراحی می شود و صعودکننده باید بدون طناب کارش را انجام دهد.

خبر داریم که سال گذشته مسابقات

کشورهای آسیایی در شهر زنجان برگزار شد. در این مسابقه وضعیت ورزشی دختران جوان دیگر کشورها را چطور می دیدی؟
ـ تا جایی که من دیدم، دختران شرکت کننده از سایر کشورها، دارای اعتماد به نفس بالایی بودند چون که از هر لحاظ حمایت می شدند و با بهترین شرایط و امکانات کار می کردند، ولی ما باید خودمان هزینه وسایل گران قیمت این ورزش را می دادیم و کلی مشکل هم برای تمرین داشتیم.
من در بخش «سرعت» مسابقه می دادم و در اثر حادثه کوچکی که هنگام کار برایم ایجاد شد زمان را از دست دادم و دختری که از سنگاپور آمده بود نفر اول شد و من نفر دوم.

در حال حاضر امکانات این ورزش

چطور است و با توجه به اینکه به نظر می رسد رشته ای پرهزینه است، کجا تمرین می کنی؟
ـ امکانات در این رشته واقعا خیلی کم است. سالن مخصوص سنگنوردی خانمها در
جنوب تهران و در خیابانهای خارج از شهر می باشد و رفت و آمد به آنجا برای دختران، آن هم در ساعت 5 تا 7 شب فوق العاده مشکل است و کسی به آنجا نمی رود. در حال حاضر من فقط در سالن شیرودی آن هم فقط همان هفته ای سه ساعت که خانمها حق ورود به آنجا را دارند، تمرین می کنم.
حدودا 30 سنگنورد دختر در تهران هستند و تقریبا تعداد مردان دو برابر این رقم است ولی آنها می توانند هر روز از سالن استفاده کنند. من هم به خاطر همین نبود سالن و هزینه سنگین سالنهای خصوصی، روزهای تعطیل به طبیعت می روم و در منطقه بند یخچال که مناسب این ورزش است تمرین می کنم.

راحله خانم، از لحن حرف زدنت

پیداست که دل پری از دست اندرکاران این ورزش داری؟
ـ بله، ولی فقط من نیستم، تمامی سنگنوردان دیگر شهرها هم از امکانات کم این ورزش ناراضی هستند. البته می دانیم که برای ساخت یک دیواره مصنوعی دست کم باید 17 میلیون خرج کرد ولی ما فکر می کنیم با توجه به بودجه هایی که برای دیگر ورزشها اختصاص می یابد، می توانند برای این ورزش هم سرمایه گذاری کنند، ولی گویا چون سنگنوردی اعتبار چندانی برای کشور به همراه ندارد،
مسؤولین خیلی به آن توجه نمی کنند و ما مجبوریم با هزینه بالا و امکانات کم به این ورزش بپردازیم.

هنگام صعود و مخصوصا در طی

مسابقات آسیایی چه حس و حالی داشتی؟
ـ یک سنگنورد باید روحیه جنگنده ای داشته باشد. یعنی بتواند با مشکلات مبارزه کند و از سختی نهراسد. این ورزش خیلی هیجانی است و علاوه بر آن انسان از لحاظ روحی تقویت می شود تا برای رسیدن به هدف تلاش کند. در مسابقات آسیایی هم همه اش فکر می کردم که من نماینده تمام دختران ایران هستم و باید حتما موفق شوم.

خطرات جانی برای یک سنگنورد در چه

حد است؟ مثلاً تا به حال شده که مادرت بگوید دیگر سراغ این ورزش نرو؟
ـ اصلاً، خانواده من بهترین مشوقم بودند مخصوصا برادرم که خودش هم ورزشکار است. در ضمن سنگنوردی وسایل ایمنی بالایی دارد و هیچ گونه خطر جانی برای ورزشکار وجود ندارد مگر اینکه فرد خودش بی احتیاطی کند.

مطمئنم که این ورزش خاص تأثیر

خیلی خوبی در روحیه ات داشته و حتما در درسهایت هم موفق تر بوده ای؟
ـ از وقتی شروع به سنگنوردی کردم و به اردوی تیم ملی رفتم، دیگر خیلی راحت با مشکلات کنار می آیم، در حالی که قبلاً ضربه پذیرتر بودم. آدم وقتی با تمرکز و قوای تمام شروع به کار می کند، خودش را به خداوند نزدیکتر حس می کند و راحت تر می تواند خود و اطرافیانش را بشناسد و در هر زمینه ای موفق شود.

پس با این حساب سنگنوردی بیشتر

یک ورزش روحی است تا جسمی؟
ـ بله، همین طور است. سنگنوردی آمادگی بسیار می خواهد، هم از لحاظ روحی و هم جسمی. قدرت فیزیکی بدن باید همراه با آمادگی روحی باشد و بعد از تمام شدن صعود احساس خوبی به آدم دست می دهد.

حالا دلمان می خواهد بگویی به غیر از

ورزش چه می کنی؟
ـ به نقاشی و کار گرافیک علاقه مند هستم. در سال تحصیلی جاری هم در جشنواره مولوی که در رشته گرافیک بین کل مدارس تهران برگزار می شود شرکت داشتم.

ما فکر می کنیم برخی از «دختران بهار»

با ورزش بیگانه اند، شما چه توصیه ای داری که همه شان به ورزش روی بیاورند.
ـ ورزش امری لازم است. انسان از طریق آن می تواند به یک آرامش روحی برسد و احساس کسالتش را از بین ببرد. فعالیت جسمانی باعث نشاط در زندگی می شود. انسان انرژی بسیاری در درونش دارد و ورزش بهترین راهی است که این انرژی می تواند تخلیه شود. من با این همه ورزش سخت باز هم احساس می کنم که انرژی دارم.
خوب است برخی خانواده ها هم همراهی کنند و مسؤولین نیز امکانات بیشتری برای ورزش زنان قایل شوند تا دختران بتوانند با خیال راحت ورزش کنند. هر کس در طول عمرش باید کاری انجام دهد و به نظر من ورزش بهترین کار است که انسان را در راه رسیدن به هدفش یاری می دهد.
ما هم امیدواریم بیشتر از پیش

موفق باشی.

منبع: http://www.hawzah.net کلید واژه برای جستجو در منبع: من سنگ نورد هستم
Saleh آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر زير از Saleh براي اين پست مفيد تشکر کرده اند:
ehsan (06-05-2010), maziyar (08-19-2010), melina (06-04-2010)
قدیمی 08-19-2010, 04:07 PM   #12
Saleh
کاربر نیمه فعال

Saleh آواتار ها

جدید نکات فنی

سلام
برای صعود از طناب های ثابت روشهای گوناگونی وجود دارد . از هر روشی که استفاده می کنید بیاد داشته باشید باید از حداقل ‏انرژی با بالاترین کارایی بهره ببرید. اندازه مناسب تسمه در این صعود در ذخیره انرژی عامل بسیار مهمی است .‏
روش زیر که با استفاده از یک یومار و یک نیم یومار (‏Croll‏) انجام می شود از جمله روش های مرسوم صعود میمونی بشمار می آید.‏

از مطالب آقای پارسایی
3 کاربر زير از Saleh براي اين پست مفيد تشکر کرده اند:
ehsan (04-01-2011), maziyar (08-19-2010), melina (08-20-2010)
قدیمی 09-09-2010, 03:14 PM   #13
Saleh
کاربر نیمه فعال

Saleh آواتار ها

جدید تمرين بدون كفش

سلاماينم يه نمونه از افرادي كه دوست دارن حين تمرين با پاشونم سنگو حس كننخيلي جالب
تصاویر پیوست شده
نوع فایل: jpg 444198-largest_588663.jpg (145.5 کیلو بایت, 0 نمایش)
نوع فایل: jpg 444203-largest_588667.jpg (148.3 کیلو بایت, 0 نمایش)
2 کاربر زير از Saleh براي اين پست مفيد تشکر کرده اند:
ehsan (04-01-2011), melina (10-31-2010)
قدیمی 09-09-2010, 03:19 PM   #14
Saleh
کاربر نیمه فعال

Saleh آواتار ها

جدید1 سنگنوردي در كهنسالي

سلام اينم يه كهنه كاره سنگ و صخره!با رفيق بانمكش
تصاویر پیوست شده
نوع فایل: jpg f_66.jpg (142.8 کیلو بایت, 0 نمایش)
نوع فایل: jpg f_55.jpg (153.2 کیلو بایت, 0 نمایش)
ehsan (04-01-2011), melina (10-31-2010)
قدیمی 03-16-2011, 12:22 PM   #15
Saleh
کاربر نیمه فعال

Saleh آواتار ها

جدید کودکان سنگنورد

این عکسا مربوط به مسابقات نو نهالان میشه البته از اونجا که برا این سن مناسب نیست و هیچکس هم اینو بهتر از ما نمیدونه و اصلا مهم هم نیست از طرف ما هیچ تیمی تشکیل نشد برااین مسابقات
تصاویر پیوست شده
نوع فایل: jpg f_10.jpg (269.1 کیلو بایت, 0 نمایش)
نوع فایل: jpg f_8.jpg (139.5 کیلو بایت, 0 نمایش)
نوع فایل: jpg f_199.jpg (232.9 کیلو بایت, 0 نمایش)
نوع فایل: jpg f_166.jpg (91.2 کیلو بایت, 0 نمایش)
نوع فایل: jpg f_222.jpg (109.5 کیلو بایت, 1 نمایش)
ehsan (04-01-2011), melina (07-20-2011)
قدیمی 07-19-2011, 03:16 PM   #16
Saleh
کاربر نیمه فعال

Saleh آواتار ها

جدید معرفي نامه ي Maja Vidmar

Name: Maja Vidmar
Date and place of birth: 30.12.1985, Kranj, Slovenia
Living in: Škofja Loka, Slovenia
Height: 162 cm
Weight: 47 kg
Climbing since 1997

My name is Maja Vidmar. I am 22 years old and I live in Škofja Loka since the day I was born. I was a little girl when I started to practice different sports. After jumping from one sport to another I found climbing. I was 12 years old at the time when I started to visit climbing school in my hometown. I liked the sport immediately and after a few months Roman Krajnik, started to train me. This is how my climbing career started. The first year (1998) I competed in national competitions in youth categories and even end up second on one of them. After that my results and my climbing only got better.
After two years in 2000, I started to compete in European youth cup with the Slovenian youth team. My first year was surprisingly successful. I became the winner of the European youth cup in the youngest category. That was a big encouragement for me to continue working hard with my coach, who saw some potential in me since the beginning.
After finishing prime school I went to high school and learned for graphic designer. I was always interested in designing but climbing had and still has the first place in my life.
When I was old enough I started to compete in world cups. That was a big challenge for me. I always liked competing, meeting new places and people. On my second world cup in 2002 I made it to the final and on the next in l’Aprica I climbed even better and did my best result with amazing second place.
From that point my climbing career only went up. In world cup I made it few times to the podium and in 2003 I was second on the youth world championship. For those two years I was competing and getting some important experiences. And then the year 2005 came. I didn’t only felt strong physically but also mentally. In Shanghai I won a world cup for the first time. Apart from that big victory I was standing on the podium five more times and finished second in overall world cup ranking. I like competing in world cup but I especially enjoy climbing in Serre Chevalier and Rock Master in Arco. On both masters I have already stood on the podium, but winning is still a big challenge for me.
In a season 2006 I realized my most important goal when I came back from European Championship, which took place in Ekaterinburg, with bronze medal. Besides that I won my favorite competition in Kranj.
Then the amazing year 2007came. It didn’t start very good, but after first winning on World Cup in Chamonix I was climbing in that style till the end of the season. I won six World Cups in a row, which brought me a title of the World Cup winner 2007. In this amazing year the World Championship in Aviles (Spain) also took place. I realized my big goal by reaching bronze medal. All those achievements were also recognized by Slovenian public. I was proclaimed as a second best sportsman in Slovenia for the year 2007. Beside that I won the Lasportiva competition award on Arco Rock Legend awards.
Even though I achieved so much in 2007, I had big expectations for the new coming season; there were still many goals in my head. Everything turned around when I injured my finger during training. I had to rest for 3 months and at that time I thought my season was lost. But when I started to train again I was full of energy and I was so motivated to come back. At the end this season was very successful for me. I was second in the European Championship in Paris and I was also second in the overall world cup for the year 2008.
Beside competitions I really like climbing outdoors. Every year, I visit some climbing places in abroad where I mostly climb on sight. I on sighted many 8a – s and some 8a+ -es. Apart from that I like to work on hard routes as well. I already climbed 3 routes graded 8c, which is quite an accomplishment for a girl.
This is shortly written my climbing career so far, but it’s not going toward the end yet. I still have a lot of goals and dreams to realize.
Because of climbing I don’t have much time to do other things. Luckily I am employed in Slovenian armed forces. My life is all about climbing at the moment and I hope it will stay like this for some more time. After that I will see where it will take me.
تصاویر پیوست شده
نوع فایل: jpg Vidmar.JPG (14.4 کیلو بایت, 0 نمایش)
کاربران زير از Saleh براي اين پست مفيد تشکر کرده اند:
ehsan (07-22-2011)
پاسخ

برچسب ها
ورزش, سنگنوردی

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش